5 tipů, díky kterým zůstanete motivovaní, aktivní a nepřestanete cvičit
Zdravý životní styl je něčím, po čem touží každý, ale ne každý má dost sil dosáhnout ho. Je jedno, jestli se bavíme jen o stravování, cvičení, nebo o skloubení jedné i druhé oblasti, vytrvat je pro mnohé to nejnáročnější. Sport a především pohyb, kterému se věnujeme dlouhodobě, má mnoho benefitů, ze kterých můžeme těžit iv soukromém či profesním životě. Jak najít i v náročných chvílích motivaci a přimět se pokračovat v cestě?
Samá pozitiva, jen je třeba chtít
Sport a cvičení mají řadu pozitivních účinků. Začnete je pociťovat už i při mírné a občasné aktivitě, naplno si je však užijete při pravidelné aktivitě. Jistě, začátky jsou většinou plné nadšení, elánu a objevování nepoznaného světa. Tato fáze však netrvá věčně a dříve či později přijde chvíle, kdy se vám prostě nebude chtít. Tehdy je třeba si říci, jak sportovní aktivita pomáhá se stresem, spánkem i kondicí. Přinášíme vám 5 tipů, díky kterým zůstanete aktivní, motivovaní a nepřestanete cvičit.
1.Měj svůj rituál!
Velice podstatný bod. Abyste zůstali aktivní a měli jste každý den motivaci hýbat se, je třeba udělat si z cvičení rituál. Tak, jak si ráno a večer čistíte zuby, tak jak si dáte po příchodu z práce kávu, také si vytvořte ze cvičení svůj rituál. Pokud jste ranní ptáče, tak si dejte například půl hodinku cvičení před odchodem do práce. Případě po práci, stanovte si konkrétní hodinu, abyste byli vázáni jít cvičit, běhat, jednodoše hýbat se například přesně od 17:00.
2.Návyk je důležitější než progres
Samozřejmě, každé cvičení s sebou přináší nějaký progres. Je to více než vítané a příjemné, avšak mnoho lidí se bezhlavě zaměřuje jen na progres a pokud jej během cvičení nedosáhnou nebo necítí, považují to za selhání. A to je omyl. Každý trénink či cvičení je jiné, někdy to nevyjde podle představ a trénink je trápením, právě kvůli tomu je třeba vytrvat. A vytvořit si ze cvičení návyk, který je nejpodstatnější. Pokud ho budete mít, tak vás nebude trápit jestli bylo cvičení příjemné nebo méně, budete vědět, že vás posunulo vpřed úplně stejně.
3.Dejte si menší, reálné, ale motivující cíle
Pokud běháte a dáte si za cíl maratón za 2 hodiny, asi se zklamete a bude pro vás nemotivující pokračovat. Vzhledem ke svému cíli nebudete vidět žádný progres. Totéž platí při cvičení s činkami, chůzi, zkrátka při každé aktivitě. Cíl by měl být reálný, raději menší, avšak takový, který vás motivuje zlepšit se. Například zvednout o 2 kg více, zaběhnout kilometr o 10 vteřin rychleji, zhubnout 1 kg. Každý takový dílčí úspěch vás potěší a motivuje začít pracovat na novém.
4.Síla je v komunitě
Ve dvou se to lépe táhne. Kdo by to neznal. Při cvičení a sportu to platí obzvláště. Člověk je do značné míry takový, jací jsou lidé v jeho okolí. Obklopte se tedy lidmi se stejnými zájmy, to platí ve sportu i běžném životě. Je jedno, jestli máte kolem sebe lidi opravdu, nebo v rámci nějaké sociální sítě, podělit se o svůj úspěch před lidmi, kteří to ocení je k nezaplacení. Člověk se stejným zájmem vás umí v těžké chvíli utěšit, neboť si podobným nezdarem při cvičení prošel také, pokud se mu daří umí vás motivovat, případně i poradit. Nebojte se, nestyďte se, hromadu motivace a inspirace najdete v komunitě lidí, kteří mají rádi to, co vy.
5.Hrajte si, soutěžte
Je jedno, o jaký sport či cvičení se jedná, soutěživost máme v krvi všichni. V podstatě v každé disciplíně je nějaká soutěž. Zápasení, vzpírání, běh, cyklistika. Jistě, tento bod není pro každého, ale pokud jste vyzkoušeli už všechno a přesto ztrácíte motivaci ke cvičení, může to být nejúčinnější způsob. Přihlaste se na nějakou soutěž nebo závod a každý se na ně začne podvědomě těšit. Jistě, někdo půjde hlava-nehlava za nejlepším výsledkem, další si půjde užít atmosféru a zažít ten příjemný adrenalin. Ale i člověk, který si to jde jen užít má motivaci cvičit, nikdo si přece nechce sám před sebou udělat ostudu. A věřte nám, pokud se k tomuto kroku odhodláte, určitě nebudete litovat, poznáte lidi se stejnou zálibou as největší pravděpodobností se z tohoto stane závislost a budete se těšit na další příležitost si zasoutěžit.
Každý má jinou motivaci, pro někoho může být největší motivací klobáska po cvičení, i když je otázkou či správnou. Každý si musí najít to své, ani těchto 5 tipů, díky nimž zůstanete aktivní, motivovaní a nepřestanete cvičit není univerzální pravdou, může vám to však pomoci najít ztrácející se chuť cvičit. A když bude nejhorší, představte si jak moc by vám to chybělo, kdybyste z jakéhokoli důvodu cvičit nemohli. Tehdy je třeba vstát a být vděční, že můžete.